کوردی English

دانشکده هنر و معماری

با توجه به ارزش و اهمیت رشته‌های معماری و شهرسازی در سطح داخلی و بین المللی و همچنین سابقه غنی و دیرینه رشته‌های هنری در منطقه غرب کشور بویژه استان کردستان، از سال‌های ابتدایی تأسیس دانشگاه کردستان راه‌اندازی دانشکده‌ای با رشته‌های فوق در برنامه‌ریزی مسئولان این دانشگاه قرار گرفته است. دانشگاه کردستان به ترتیب در سال های 1378، 1386 و 1395 رشته‌های معماری، شهرسازی و موسیقی را دایر نمود. دو گروه معماری و شهرسازی در ابتدا بخشی از دانشکده مهندسی بودند اما در سال 1392 با راه‌اندازی دانشکده هنر و معماری (پس از سال‌ها تلاش و پیگیریهای فراوان) به آن دانشکده پیوستند. دانشکده هنر و معماری در راستای برنامه توسعه خود، در حال طرحریزی برای اضافه کردن گروه آموزشی صنایع دستی و همچنین ارائه مقطع دکتری تخصصی (PhD) برای برخی از رشته‌های این دانشکده می‌باشد.

دانشکده هنر و معماری در حال حاضر شامل چهار گروه آموزشی زیر می‌باشد:

 

 

دانشکده هنر و معماری دارای 12 عضو هیأت علمی تمام وقت و تعداد زیادی مدرس پاره وقت و همچنین 302  نفر دانشجو می‌باشد.

دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان پیشرو در آموزش، تولید و ترویج علم، فرهنگ و هنر، دارای جایگاه ممتاز در منطقه و کشور است. از نظر علمی، در سطح غرب کشور با دارا بودن اساتید مؤمن، فرهیخته، آزاداندیش، و کارآفرین سرآمد است.

کارهای پژوهشی این دانشکده در رابطه با موضوعاتی از قبیل معماری، شهرنشینی عمومی، روانشناسی محیطی، حاشیه نشینی و زاغه نشینی میباشد. مجله مطالعات شهری برای اولین بار در سال 1390 و با هدف تمرکز بر آمار و نتایج تحقیقات علمی و تجربیات شهری منتشر گردید. این مجله از تمام تحقیقات و مطالعات رسمی که درک ما را از شرایط شهری و تغییرات سریع شهرهای ایران و سراسر جهان، از نظر تجربی، نظری و یا سیاسی بالا می‌برد، استقبال می نماید. علاوه بر این، با توجه به پیشینه تحقیقاتی کارکنان اداره برنامه ریزی شهری، اعضای هیأت علمی ما در آغاز سال آینده به دنبال راه اندازی مرکزی جهت گسترش و  ارتقاء بازسازی شهری می‌باشند. هدف اصلی این مرکز ارائه راهکارهای لازم برای اصلاح حاشیه نشینی و مطالعه بافت های روستایی شهرها براساس روش‌های بازسازی و بروزرسانی شهری است.

ساختمان دانشکده هنر و معماری مطابق با استانداردهای طراحی فضاهای آموزشی و اختصاصی جهت رشته‌های آموزشی این دانشکده و با هویت ویژه دانشکده هنر و معماری با مساحت مجموع ۴۶۰۰ متر مربع طراحی و ساخته شده است. دانشکده علاوه بر فضاهای مدیریتی، گروه‌های آموزشی و اتاق‌های اعضا هیات علمی شامل ۶ آتلیه و کارگاه ترسیم و طراحی، یک سایت رایانه، یک کارگاه مصالح و ساخت، ۲ کلاس ویژه دانشجویان ارشد، ۴ کلاس ویژه دانشجویان کارشناسی، یک سالن دفاع از پایان نامه و تمرین هنری، یک سالن بزرگ همایش و یک نمایشگاه  ویژه نمایش آثار هنری است. اعضای هیأت علمی طی سال های اخیر پروژه های علمی خود را به عنوان بخشی از سیاست توسعه و گسترش محیط دانشگاهی، از جمله ساخت و ساز و محوطه سازی، به بهره برداری رساندهاند. در سال 1395 بودجه‌ای برای ساخت و تجهیز ساختمانی جدید با هدف ساخت کارگاه‌ها و مجتمع‌های تولیدی اختصاصی برای رشته موسیقی به این دانشکده اختصاص داده شد.

دانشکده هنر و معماری
گروه آموزشی رشته تحصیلی کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
معماری معماری
برنامه ریزی شهری شهرسازی  
برنامه ریزی شهری  
طراحی شهری  
موسیقی موسیقی ایرانی