در این تفاهم‌نامه، که به امضای دکتر چارلز ریچارد پینتو از طرف دانشگاهBASQUE COUNTRY  به عنوان هماهنگ‌کننده برنامه مشترک REM+ و دکتر قباد شفیعی از طرف مرکز شبکه و ریزشبکه‌های هوشمند (SMGRC) در دانشگاه کردستان رسیده است، بر همکاری‌های دو‏جانبه در راستای هدایت پایانامه‌های کارشناسی ارشد و ارتباطات آموزشی و پژوهشی فی‌مابین تاکید شده است. همچنین در این تفاهم‌نامه، مشارکت اساتید و پژوهشگران مرکز پژوهشی ریزشبکه دانشگاه کردستان در برگزاری دوره‌های کوتاه مدت آموزشی، کارگاه‌ها و سمینارهای علمی مورد توافق طرفین قرار گرفته است. انعقاد این تفاهم نامه نتیجه برگزاری دو دوره آموزشی کوتاه مدت (یک هفته‌ای) در تابستان گذشته توسط دکتر شفیعی برای این برنامه مشترک اروپایی بوده است.

کارشناسی‌ارشد انرژی‌های‌تجدیدپذیر در محیط دریایی (REM+) یک دوره کارشناسی ارشد مشترک اراسموس موندوس(EMJMD) است که توسط چهار دانشگاه اروپایی زیر ارائه می‌شود:


این دانشگاه‌ها در همکاری با هم و به‌طور مشترک در اجرا و توسعه کلی پایان‌نامه‌ها مشارکت دارند. همچنین هر دانشگاه مسئول اجرای برنامه در دانشگاه خود است. منبع مالی حمایت از این طرح کارشناسی ارشد توسط برنامهErasmus+  اتحادیه اروپا تامین می‌شود. دانشجویان پذیرفته شده در این برنامه هر ترم تحصیلی را در یکی از دانشگاه‌‎های عنوان شده در بالا می‌گذرانند.

دانشجویان علاقمند به این شرکت در این برنامه مشترک اروپایی می‌توانند بصورت مستقل از طریق لینک مربوطه در وبسایت برنامه اقدام نمایند. آخرین مهلت ثبت‌نام سالانه برای این برنامه معمولا ۱۵ مارچ می‌باشد.