رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی گرین‌متریک (UI GreenMetric) به ابتکار دانشگاه اندونزی و با هدف ترویج پایداری در آموزش عالي در سال ۲۰۱۰ شکل گرفت. در این نظام رتبه‌بندی، دانشگاه‌های سراسر جهان بر اساس تعهد و اقداماتشان در راستای مباحث پایداری رتبه‌بندی می‌شوند. گرین‌‍متریک از شش معیار محیط و زیرساخت (٪۱۵)، انرژی و تغییرات اقلیمی (٪۲۱)‌، مدیریت پسماند (٪۱۸)‌، آب (٪۱۰)‌، حمل و نقل (٪۱۸) و آموزش (٪۱۸) برای ارزیابی و رتبه‌بندی مراکز آموزش عالی استفاده می‌نماید.

در رتبه‌بندی گرین‌متریک ۲۰۲۱، اطلاعات ۹۵۶ دانشگاه از ۸۰ کشور جهان مورد ارزیابی قرار گرفت. و در رتبه‌بندی کلی، دانشگاه و مرکز پژوهشی واخنینگن هلند در جایگاه نخست و دانشگاه ناتینگهام انگلستان و دانشگاه گرونینگن هلند به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند. در این لیست اسامی ۴۲ دانشگاه ایرانی نیز به چشم می‌خورد و دانشگاه کردستان در اولین حضور خود، موفق به کسب رتبه ۲۰ در بین کل دانشگاه‌های ایرانی و رتبه جهانی ۵۵۳ گردید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد جایگاه دانشگاه کردستان در نظام‌های مختلف رتبه‌بندی به صفحه رتبه‌بندی وب‌سایت مدیریت امور بین‌الملل دانشگاه مراجعه فرمایید.