دانشگاه كردستان پس از عقد قرارداد رسمي و عضويت در كنسرسيوم بين‌المللي ديتاسايت (DataCite)، با تخصيص اعتبار و نيروي انساني متخصص در قالب راه‌اندازی مرکز DOI، زيرساخت‌ها و سامانه‌‌هاي مورد نياز جهت صدور كد DOI به منظور حفظ و نگهداري نتايج علمي كشور بر روي سرورهاي داخلي را فراهم نموده است. این مرکز، کدهای DOI را به صورت مستقیم و بلاواسطه، در اسرع وقت و با کمترین هزینه مالی برای تولیدات علمی کشور شامل مقاله‌‌های علمی، پایان‌‌نامه‌‌ها، کتاب‌‌ها، ثبت اختراعات و موارد مشابه صادر می‌‌کند.
قابل ذكر است كه تأسيس كنسرسيوم بين‌المللي خاورميانه دي-او-آي توسط دانشگاه كردستان مبتني بر فرامين مقام معظم رهبري و استراتژي كلي كشور در خصوص توسعه‌ي بنيادهاي ملي دانش، راهبري علم و تبديل شدن به قطب مديريت علمي در منطقه و جهان بر مبناي منفعت ملي بوده و تمهيدات لازم جهت عضويت دانشگاه‌ها و مراكز علمي-تحقيقاتي كشور را فراهم نموده است. دانشگاه كردستان ضمن دسترسي تام و تمام به پايگاه‌داده كنسرسيوم بين‌المللي ديتاسايت و صدور مستقل شناسه شيء ديجيتال، سازوكار الكترونيكي لازم براي حفظ و نگهداري نتايج پژوهش‌ محققان ايران و منطقه خاورميانه در كشور را تدارك ديده است. اين مهم، در آينده نزديك يكي از اركان و مراكز اصلي كشور به منظور تجزيه و تحليل كمي و كيفي توليد علم در ايران و منطقه به منظور راهبري نقشه راه علمي كشور خواهد بود. بدين منظور، ضروري است آن دسته از مراكز تحقيقاتي و علمي با حجم توليدات علمي بالا كه تمايل به دريافت نشان ديجيتال شيء براي توليدات علمي دارند، رسماً آمادگي خود را جهت پيوستن به كنسرسيوم بين‌المللي خاورميانه اعلام نمايند. همچنين، براي دانشگاه‌ها و موسساتي كه سالانه تعداد كمي كد DOI نياز دارند، تمهيداتي براي صدور كد اختصاصي خارج از عضويت كنسرسيوم فراهم شده است.

دیتاسایت از سال ۲۰۰۹ یک سازمان غیرانتفاعی پیشرو جهانی است که شناسه‌های پایدار (DOI) را برای داده‌های تحقیقاتی و سایر خروجی‌های تحقیقاتی ارائه می دهد. سازمان‌های درون جامعه تحقیقاتی به عنوان عضو به DataCite می‌پیوندند تا بتوانند DOI را به همه خروجی‌های تحقیقاتی خود اختصاص دهند. به این ترتیب، خروجی‌های آنها در دسترس و قابل پیگیری می‌شود و ابرداده‌های مرتبط در دسترس جامعه قرار می‌گیرد. سپس DataCite خدمات اضافی را برای بهبود تجربه مدیریت DOI توسعه می‌دهد و اتصال و اشتراک‌گذاری DOI خود را با اکوسیستم تحقیقاتی گسترده‌تر و ارزیابی استفاده از DOI خود در آن اکوسیستم برای اعضای ما آسان‌تر می‌کند. DataCite یک شرکت کننده فعال در جامعه تحقیقاتی است و به اشتراک گذاری و استناد داده‌ها را از طریق تلاش‌های جامعه‌سازی و فعالیت‌های اطلاع رسانی ترویج می‌کند.